Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β’κατηγορίας της ΕΔΚΑΒΔΕ σημείωσε ο ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ ο οποίος στην δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Α’ Ομίλου επικράτησε με 54-45 της Αμφιλοχίας εκτός έδρας.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-8.

Το καλύτερο δεκάλεπτο για τον ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ ήταν το δεύτερο όπου με ένα επιμέρους σκορ 4-18 πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας διάφορα 23 πόντων!!! (12-35).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν με ρίξουν την διαφορά στους 10 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. (32-42).

Η τεταρτη περίοδος ήταν η πλέον αμφίρροπη του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έναν πόντο στο επιμέρους σκορ (13-12), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πετύχουν την ανατροπή.

Ετσι η ομάδα μπάσκετ της πόλης μας πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνος για την φετινή σεζόν και ταυτόχρονα το πρώτο της μετά από περίπου 2 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 08-17, 04-18, 20-07, 13-12

Η συνθεση της ομάδας μας: Μπακογιάννης, Κορώζης 19(1), Γράψας Γ. 16, Ζαχαρακης, Μαγγος 7(1), Μπουρσινός 2, Καλογεροπάνος 10, Κοκολης, Μπαλατσουρας.