Την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Β’κατηγορίας της ΕΔΚΑΒΔΕ σημείωσε ο ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ ο οποίος επικράτησε με 58-49 του Απόλλων Μεσολογγίου

Με κορυφαίους τους …έμπειρους Κορωζη και Μάρη που σημείωσαν 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, η ομαδα μπάσκετ της πόλης μας δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μίλησαν οι δυνατές άμυνες αλλά και η αστοχία με αποτέλεσμα αυτό να τελειώσει με το φτωχό 09-07.

Τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία και σημειώνοντας από 19 πόντους στις δύο αυτές περιόδους ανέβασε την διάφορα στο σκορ στο +12 (47-35).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο του αγώνα τον Ξουργια που σημείωσε 27 πόντους, παραπάνω από τους μισούς της ομάδας του, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν με ένα επί μέρους 11-14 ήταν να μειώσουν στο τελικό 58-49.

Δεκάλεπτα: 09-07, 19-15, 19-13, 11-14

Η σύνθεση της ομάδας μας: Μπακογιάννης, Κορωζης 19(3), Γράψας Γ. 7(1), Ζαχαρακης 2, Μαγγος 9(1), Μπουρσινός, Καλογεροπάνος 2, Τρανουλιδης, Κοκολης 5(1), Μαρης 14 Μπαλατσουρας, Παππας.