Με ήττα επέστρεψε στα αγωνιστικά παρκέ της ΕΔΚΑΒΔΕ, μετά από απουσία ενός έτους ο Αθλητικός Όμιλος Βόνιτσας. Η ομάδα μπάσκετ της πόλης μας λύγισε στην παράταση χάνοντας με 63-67 (58-58 κανονική διάρκεια) από τον ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟ 1980.

Ο ενθουσιασμός των νεαρών παικτών της ομάδας μας ήταν αυτός που της έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-15. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 8-19 πήγαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά της τάξης των 9 πόντων (25-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του coach Γράψα κυνηγούσαν το σκορ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος της αναμέτρησης. Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει και τη νίκη αλλά το τρίποντο του Κορωζη σε νεκρό χρόνο δεν βρήκε στόχο ..

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και την απειρία πολλών εκ των νεαρών παικτών του ΑΟΒ κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 63-67.

Στα θετικά να σημειώσουμε την επιστροφή του κόσμου στο γηπεδο ο οποίος έδωσε βροντερό παρών στηρίζοντας την προσπάθεια των παικτών της ομάδας μας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 08-19, 17-13, 16-11, 05-09

ΑΟ ΒΌΝΙΤΣΑΣ: (Γραψας Ιωάννης): Μπακογιάννης, Κορωζης 16(2), Γράψας Γ. 5, Ζαχαρακης 9, Μαγγος 10, Μπουρσινός 2, Καλογεροπάνος 5, Φλωτσιος, Τρανουλιδης, Κοκολης 3(1), Μαρης 13 Μπαλατσουρας.

Ιωνικός (Καρετσος): Κουτσογιαννης 1, Κραμποκουκης 17, Πολυζος, Ακριτιδης 3, Μηλικας 19(3), Αργύρης 7(1), Γαλάνης 2, Ζαπαντιωτης 2 Σωτηροπουλος 5(1), Πετεοπουλος 11.