Το Σάββατο 20/04/24 διεξήχθη στα Γιάννενα, από την έμπειρη ομάδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16, βάζοντας ουσιαστικά αρχή στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του καλοκαιριού.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 18 αθλητές και αθλήτριες από Λευκάδα και Βόνιτσα, έχοντας στη σύνθεσή του περισσότερα παιδιά κατηγορίας Κ14 μ και με όχι πολύ αυξημένες προσδοκίες.

Τα μικρά μας όμως ήταν καταπληκτικά, αγωνίστηκαν άφοβα βελτιώνοντας όλα τις επιδόσεις τους, 14 βαθμολογήθηκαν, 4 πέτυχαν όρια πρόκρισης σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα, κατέκτησαν 3 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια και συγκέντρωσαν 76 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης του ΣΕΓΑΣ.
Πιο αναλυτικά:

• Ο Νικόλας Βαγενάς κατέλαβε την 2η θέση στα 2000μ με χρόνο 6΄27΄΄60 που αποτελεί όριο πρόκρισης.
  • Η Αθανασία Παπαδήμα επίσης προκρίθηκε στο ακόντιο με βολή στα 33,10μ που της έδωσε την 2η θέση και στη σφαιροβολία με 9,13μ κατέλαβε την 4η θέση.
  • Η Θεοδώρα Παπανελοπούλου στην πρώτη της επαφή με το Δίσκο, έριξε 21,58μ και κατετάγη 2η. Στη Σφαιροβολία με βολή στα 8,36μ κατέλαβε την 8η θέση.
  • Μεγάλη πρωταγωνίστρια η Σταυρούλα Σάλιαρη που με ατομικό ρεκόρ 5,41μ στο Μήκος, χωρίς να είναι στην καλύτερή της αγωνιστική κατάσταση, κατέλαβε την 3η θέση και πέτυχε πρόκριση στο Πανελλήνιο Κ16. Επίσης συμμετείχε και στα 150μ όπου κατέλαβε κι εκεί την 3η θέση με 20’76, πολύ κοντά σε μία ακόμη πρόκριση.
  • Πολύ καλή εμφάνιση είχαμε από τη Μαύρα Μεσσήνη στα 1000μ όπου με χρόνο 3΄29΄΄17 κατέλαβε την 5η θέση και βρέθηκε 4΄΄ μακριά από την πρόκριση καθώς και από την Αγγελική Κοντογιάννη που με βελτιωμένη επίδοση 3΄43΄΄78 κατέλαβε την 10η θέση.
  • Στα 80μ η Νικολέτα Σάλιαρη πέτυχε χρόνο 11΄΄18 (9η), η Γεωργία Κολυβά 11΄΄31 (15η), η Δέσποινα Φούντογλου 11΄΄59 (24η), η Σπυριδούλα Φουσέκη 11΄΄65 (25η), η Δέσποινα Προκόπη 12΄΄20 (35η), η Λυδία Πολυχρονοπούλου 12΄΄50 (45η) και η Ζωή Θερμού 12΄΄86 (55η).
  • Στα 150μ η Κων/να Πάλμου με 21΄΄75 κατέλαβε την 12η θέση, η Σοφία Κατωπόδη με 22΄΄01 κατέλαβε την 13η θέση και η Πανωραία Σολδάτου με 22΄΄28 κατέλαβε την 16η θέση. Τη 15η θέση κατέλαβε και ο Ορέστης Σινάνι στα 150μ με χρόνο 22΄΄42.
  • Στο μήκος η Μάρθα Παπαγιάννη με άλμα στα 4,48μ κατέλαβε την 15η θέση και η Νικολέτα Σάλιαρη με 4,28μ κατετάγη 20η.
  • Τέλος η ομάδα Σκυταλοδρομίας 4Χ80μ με τις Γεωργία Κολυβά, Μαύρα Μεσσήνη, Σοφία Κατωπόδη και Κων/να Πάλμου κατέλαβε την 6η θέση με χρόνο 44΄΄91.
    Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους αθλητές μας είναι το επόμενο Σαββατοκύριακο 27 και 28/04/24 στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Ζωσιμάδες» όπου θα πραγματοποιηθεί το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α/Γ και Σύνθετα Κ16, με συμμετοχή και στις δύο διοργανώσεις.