Το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε τελικά η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης η οποία έχασε στον μεγάλο τελικό από την χρυσή ολυμπιονίκη του Ρίο, Σερβία με 13-10.

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυριολεκτικά ότι έκαναν τους έβγαινε με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων με την λήξη του πρώτου οκταλέπτου (3-6).

Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι παίκτες μας βελτίωσαν την αμυντική τους προσπάθεια αλλά και την επίθεση και με ένα σερί 4-1 έφεραν το ματς στα ίσα (7-7) για να λήξει το ημίχρονο  με τους Σέρβους μπροστά στο σκορ με 8-7.

Η τρίτη περίοδος  ήταν ντέρμπι με όλη την σημασία της λέξεως με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο τέρματα και να φτάνουμε έτσι στο 10-9 για την Σερβία.

Το τελευταίο όμως οκτάλεπτο, δεν εξελίχθηκε και τόσο καλά για την Εθνική μας με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 13-10 κατακτώντας έτσι το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Εθνικής μας στο τουρνουά…

Οκτάλεπτα: 3-6, 4-2,  2-2, 1-3