Το ασημένιο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Αυτό είναι το έβδομο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Τόκιο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής στον τελικό του BC3 στο μπότσια ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Άνταμ Πέσκα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και παρά το γεγονός ότι ο Τσέχος προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο σετ, ο Πολυχρονίδης κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ

Εκεί ο Πέσκα πήρε τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, εξέφρασε συγχαρητήρια στον πρωταθλητή Γρηγόρη Πολυχρονίδη, για το ασημένιο μετάλλιο στο Μπότσια BC3. Με ανάρτηση στο twitter η Πρόεδρος σημειώνει:

«Θερμά συγχαρητήρια στον πρωταθλητή μας Γρηγόρη Πολυχρονίδη για το ασημένιο μετάλλιο στο Μπότσια BC3, το έβδομο που κερδίζει η σπουδαία Παραολυμπιακή Ομάδα στο Τόκυο, δίνοντας σε όλους μας μεγάλη χαρά!».

Πηγή: iefimerida.gr