Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ επικράτησε του ΑΟ ΠΛΑΓΙΑΣ με 3-0 σε παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος τής Α Κατηγορίας της ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ.

Πλέον και μετά την ισοπαλία στο ματς του ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ απέναντι στον ΘΡΙΑΜΒΟ ΛΟΥΡΟΥ ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ όπως ήταν λογικό μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς το ματς.

Όμως οι φιλοξενουμενοι αποδείχθηκαν πολύ σκληρό καρύδι για τους παίκτες των γηπεδούχων οι οποίοι χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιουνη στο 29ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το εύθραυστο 1-0.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ να έχει την απόλυτη υπεροχή αλλά να βρίσκει απέναντί του έναν εκπληκτικό Καταγή ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 73ο λεπτό όταν ο Τσιούνης εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα στην άμυνα των φιλοξενουμενων και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Ο ίδιος παίκτης στο 84ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΟ ΠΛΑΓΙΑΣ ολοκληρωνοντας το χατ τρικ για το τελικό 3-0.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ: ΤΡΑΝΟΥΛΙΔΗΣ,  ΜΠΟΥΖΙ,  ΚΑΤΑΓΗΣ Λ., ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΜΠΟΥΡΔΟΥΒΑΛΗΣ, ΜΠΑΡΛΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ, ΣΟΛΔΑΤΟΣ (55′ ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ), ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ (55′ ΒΑΣΙΛΑΣ), ΦΕΤΣΗΣ (76′ ΚΑΠΠΕΣ), ΤΣΙΟΥΝΗΣ.