Ακαρνανικά Νέα

Την πορεία του προς την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος της  ιστορίας  του, συνεχίζει ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Οι ερυθρόλευκοι με γκολ του Μασούρα από το 38ο λεπτό , επιβλήθηκαν με 1-0 του ΑΡΗ.

Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα καθώς ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ αγωνιζόνταν από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λαλά στο 41ο λεπτό, προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο τέρμα, χωρίς όμως να τα καταφέρουν αν και είχαν την υπεροχή.

Στην Τρίπολη και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ και ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ μοιράστηκαν τους βαθμούς μετά το 2-2.

Η ομάδα του Λαζλο Μπόλονι με σκόρερ τον Μακέντα που σημείωσε δύο τέρματα (58’ και 59’) έδειχνε να παίρνει το τρίποντο. Στο 84ο λεπτό όμως ο Φερνάντες μείωσε σε 1-2 και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Παπαδόπουλος έφερε το ματς στα ίσα.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των Δικεφάλων επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΚ, ανεβαίνοντας έτσι στην 3η θέση μειώνοντας την διαφορά στον πόντο από τον δεύτερο ΑΡΗ. Ο Ζίφκοβιτς στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει για την ΑΕΚ ο Ολιβέϊρα στο 45ο λεπτό.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 46’ ο Σβιντέρσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στοθς γηπεδούχους, με τον κορυφαίο της συνάντησης, Ζίφκοβιτς να διαμορφώνει στο 89ο λεπτό το τελικό 3-1